• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/bigaticaretborsasi/
  • https://twitter.com/bigatb
Site Haritası
Ziyaretçi Girişi
Etkinlik Takvimi
TÜRİB VERİLERİ
TOBB Haftalık Ekonomi Bülteni
YERLİ ÜRETİM

FİYAT ETİKETİNDE “YERLİ ÜRETİM” LOGOSU KULLANIMINA İLİŞKİN TEBLİĞ YAYIMLANARAK YÜRÜRLÜĞE GİRDİ
YETENK KAPISI

Kariyerine Açılan Kapı

Biga Sığırcılık Çalıştayı Düzenlendi
“Biga Sığırcılık Çalıştayı”, 26 Şubat 2013 Salı günü, Biga İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Didem Yaman Amfisi’nde düzenlendi. Çalıştay 3 oturumda gerçekleştirildi. Yetiştirme, besleme ve sürü yönetimi üzerinde durulan ilk oturumda, bölgenin süt sığırcılığındaki genel durumu, büyütme, temel besleme bilgileri, döl tutma sorunları, süt üretimindeki verimlilik, yem bitkisi üretimi ve kullanımı, damızlık seçimi, barınak ve barınma, mekanizasyon ve atık yönetimi gibi konulara değinildi.
Öğleden sonraki ikinci oturumda ise sağlık koruma ve hayvan refahı konu başlığı altında, bölgenin hayvan sağlığı olarak genel durumu, kaliteli süt, hayvan sağlığı ve ürün kalitesi, sağlığı korumada kritik noktalar, tüketici sağlığı, önemli hastalıklar ve çözüm önerileri, çevre-hayvan refahı, toprak-yem-hayvan ilişkisi ve halk sağlığı gibi konulara değinildi.

Sığır ve ürünlerinin ekonomisi konulu üçüncü oturumda ise, Bölgenin sığırcılık ekonomisinin genel durumu, maliyet, karlılık, işletme modelleri, bitkisel üretim ve hayvansal üretim ilişkisi, tarımsal yayım, kırsal alanın sosyolojisi, örgütlenme, markalaşma olgusu ve sürdürülebilirlik gibi konulara değinildi.

Çalıştaya Biga Kaymakamı Fatih GENEL,  İl Genel Meclis Başkanı Ali Rıza Tekin,  Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sedat LAÇİNER, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür  yardımcısı Mustafa NAZLIM, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Feyzi UĞUR, TKDK İl Koordinatörü Ümit ORTAN, Biga Ziraat Odası Başkanı Beytullah ELMACI, Biga Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Bülent BAŞ, konuyla ilgili olan sektör temsilcileri, çiftçilerimiz ve üniversite öğrencilerimiz katıldı.

Düzenlenen  bu Çalıştayla; sorunlara ortak çözüm üretme, birlikte çalışma ve hareket etme, kaynakları birlikte verimli kullanma, sığırların bakım, besleme, ekonomi ve sağlık koruması gibi konuların, farklı disiplinlerdeki bilim insanları, yetiştiriciler, sektör  temsilcileri ve diğer ilgililerin bir arada olduğu bir ortamda tartışılması, değerlendirilmesi ve sorunlara birlikte kalıcı çözümler üretilmesi ve bu faaliyetin beklentileri karşılayan bir ortamda sürdürebilir kılınması hedeflenmektedir.
  
1220 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Başkanın Yazısı

15 TEMMUZ KAHRAMANLARINA

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.19299.2297
Euro10.671010.7138
Hava Durumu
DİJİTAL TARIM PAZARI

TÜRKİYE'NİN OTOMOBİLİ GİRİŞİM GRUBU

Gümrük Turizm İşletmeleri
Güney Marmara Kalkınma Ajansı
KOSGEB
TOBB ETÜ ÜNİVERSİTESİ
SIFIR ATIK
TOBB2B
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam17
Toplam Ziyaret87286