• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/bigaticaretborsasi/
  • https://twitter.com/bigatb
Site Haritası
Ziyaretçi Girişi
Günlük Bülten
Etkinlik Takvimi
TÜRİB VERİLERİ
TOBB Haftalık Ekonomi Bülteni
YERLİ ÜRETİM

FİYAT ETİKETİNDE “YERLİ ÜRETİM” LOGOSU KULLANIMINA İLİŞKİN TEBLİĞ YAYIMLANARAK YÜRÜRLÜĞE GİRDİ
YETENK KAPISI

Kariyerine Açılan Kapı

Gürcistan Acara Özerk Cumhuriyeti Heyeti Borsamızı Ziyaret Etti
Gürcistan Acara Özerk Cumhuriyeti Başkan Temsilcisi İlker Dindar ve Gürcistanlı işadamı Akıskalıoğlu, 28-31 Mayıs 2012 tarihleri arasında, Gürcistan’ın Özerk Acara Cumhuriyeti’ne yapacağımız İş Gezisi öncesi Borsayı ziyaret ederek gezi öncesi bilgilendirme toplantısı yaptılar.

Borsa toplantı salonunda yapılan toplantıya katılan ve Gürcistan’ın önemli işadamları arasında yer alan, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Dünya Türk İşadamları Kurulu (DTİK) Bölge Komitesi Üyesi Ali İhsan Akıskalıoğlu, Gürcistan Acara Özerk Cumhuriyeti Başkan Temsilcisi İlker Dindar ve DEİK Koordinatörü H. Çağla Mazlum, Gürcistan’ın ekonomisi, sosyal ve kültürel özellikleri, yatırım bekleyen alanları hakkında bilgiler verdiler.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Biga Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanımız Mesut Okyay, Gürcistan’ın Ankara Büyükelçisi Tariel Lebanidze’ye, kendilerine gösterdiği yakın ilgiden dolayı teşekkür ettiklerini vurgulayarak şunları söyledi: “Biga’dan gidecek işadamları olarak, Acara’nın başkenti Batum’a yapacağımız ziyareti çok önemsiyoruz. Tarım ve hayvancılık sektörlerinin temsilcileri olarak Batum’a gerçekleştireceğimiz ziyarette, bu ülkede bize uygun yatırım alanları hakkında bilgi edineceğiz. Bugün, bizleri bilgilendirmek için aramızda bulunan değerli konuklarımıza da teşekkürü bir borç biliyoruz”.

Başkanımız Mesut Okyay’ın konuşmasından sonra DEİKKoordinatörü H. Çağla Mazlum, söz alarak 1997-1998 yıllarında yaşadığı Gürcistan ile bugünkü Gürcistan arasında gelişmişlik açısından çok büyük farklılıklar bulunduğuna dikkati çekip, DEİK’in kobiler ile bu tarz çalışmalara yeni başladığını bu çalışmaları da borsa ve odalar vasıtası ile gerçekleştirdiğini dile getirdi. Mazlum, hâlen 750 üyesi bulunan DEİK’in, ülkemizdeki toplam 113 Oda ve Borsada da temsilcilerinin bulunduğunu sözlerine ekledi.

DEİK ve DTİK Avrasya Bölge Komitesi Üyesi Ali İhsan Akıskalıoğlu da konuşmasında; Gürcistan’ın, şu anda Dünya Bankası ve Avrupa Birliği standartlarına göre yatırım için en elverişli bölge olduğuna dikkati çekti. “Vergi kaçakçılığı yapmıyorsanız, yatırımlarınız için en elverişli ülkelerin başlarında Gürcistan gelir” değerlendirmesinde bulundu ve Akıskalıoğlu, şunları söyledi: “Gürcistan’a yatırım yapacak işadamları için şu anda yılda yüzde 25’e varan kârlar söz konusudur. Şu anda 4,5 milyon nüfusu bulunan Gürcistan, dünyada jeopolitik ve stratejik açıdan büyük önem taşıyor. Çünkü doğalgaz ve petrol rezervlerine giden yolda, Hazar Bölgesi’nin tek geçiş kapısına sahip bulunuyor. Bu nedenle de Avrupa Birliği ülkeleri ve ABD açısından da ayrıca önemseniyor. Bu arada Batum kenti de, yavaş yavaş turizme kucak açıyor. Hâlen Batum’da beş yıldızlı üç otel bulunurken, ruhsatı alınan 8 otel daha var. Bu arada Batum’da kumarhane sektörü de gelişiyor.”

Batum-Tiflis hava alanları inşaatları ve işletmeciliğinin yanı sıra Anadolu Grubu ile birlikte iki hidroelektrik santralini de kuran, uzun yıllar Rus İşadamları Birliği’nin de başkanlığını yapan Akıskalıoğlu, “Yakında Batum’da önemli bir Türk Bankası da faaliyete geçecek. Şu anda Gürcistan, Dünya Bankası ve Avrupa Birliği normlarına göre yatırım için en az riskli ülkedir” diye konuştu.

Gürcistan Acara Özerk Cumhuriyeti Hükümet Başkan Temsilcisi İlker Dindar ise konuşmasına, Batum’un, şu anda dünyanın en güvenli kentlerinden biri olduğunu vurgulayarak sözlerine başladı. Acara ve Batum’da, her çeşit yatırım yapılmak üzere çeşitli alanlar bulunduğunun altını çizen Dindar, “Yani, ülkemizde köşeler henüz kapılmadı. Köşeler, yatırımlarıyla kendilerini kapmak üzere girişimcileri bekliyor” dedi.

Acara Özerk Cumhuriyeti’nin, tarım ve hayvancılık sektörlerinde de yatırımları beklediğine işaret eden Dindar, “Başkentimiz Batum’da da büyük gelişmeler var. Acara Cumhuriyeti, ülkemize yatırım yapmak isteyen işadamlarının her zaman arkasındadır. İşadamlarına bir telefon, bir mail kadar yakınız” diye konuştu.
Konuşmaların ardından, Biga Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanımız Mesut Okyay, konuşmacılara plâketlerini ve Biga’nın meşhur ürünlerinden oluşan bir paket ikram etti.


 
  
1558 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
15 TEMMUZ KAHRAMANLARINA

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar27.512327.6225
Euro28.856328.9719
Hava Durumu
DİJİTAL TARIM PAZARI

TÜRKİYE'NİN OTOMOBİLİ GİRİŞİM GRUBU

Gümrük Turizm İşletmeleri
Güney Marmara Kalkınma Ajansı
KOSGEB
TOBB ETÜ ÜNİVERSİTESİ
SIFIR ATIK
TOBBUYUM

TOBB2B
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam90
Toplam Ziyaret138263