• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/bigaticaretborsasi/
  • https://twitter.com/bigatb
Buğday Çeşit Demonstrasyon Tarla Günü Gerçekleştirildi.
Buğday Çeşit Demonstrasyon Tarla Günü Gerçekleştirildi. 
Biga Kaymakamlığı, Biga Ticaret Borsası, İlçe Gıda,Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü ile ortaklaşa düzenlenen buğday çeşit demonstrasyonu Biga'nın Osmaniye Köyünde yapıldı.
Etkinliğe İl Tarım Müdürü Erdem Karadağ, İlçe Tarım Müdürü Vasfi Karaca, Biga Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Okyay, TSO Başkanı Şadan Doğan, Ziraat Odası Başkanı Beytullah Elmacı, meclis üyelerimiz; Faik Emek,İsmail Saat, Sebahattin Dönmez, İl ve İlçe Ziraat Müdürlüklerinde çalışan ziraat mühendisleri katıldı.
Buğday demonstrasyonun amacı yeni tescil edilen ve halen bölgemizde ekilen çeşitlerin verim ve kalite özelliklerini çiftçilerimize göstermek için yapılmıştır. 15 çeşit buğday 600 m2 lik Parseller halinde ekilmiştir. Bu 15 çeşit buğdaydan 5 tanesi Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsüne , diğer çeşitler ticari firmalara aittir. Çeşitler; Adelaide, Tigre, Generale, Almeria, Saban, Köprü, Glosa, Nomade, Masaccio, Stendal, Rebelde, Sagittario, BBVD3, BBVD7 ve BBVD24 çeşitleridir.
Buğdayların ekimi 25 KASIM 2016 tarihinde gerçekleştirildi, ekimle beraber yabancı otlar için çıkış öncesi ot ilacı kullanılmıştır.
Dekara 22 kg Sertifikalı Buğday Tohumu kullanılmıştır.
Alt gübre olarak Dekara 25 kg Organik madde katkılı 8-21 gübre kullanıldı.
Üst gübre olarak Şubat ayında 20 kg üre gübresi, Nisan ayında 20 kg %26’lık nitrat Gübresi kullanıldı.
Kök boğazı çürüklüğü, Pas ve Külleme gibi Mantari hastalıklara karşı mart- mayıs ayları arasında 3 kez uygulama yapıldı.
Süne Mücadelesine Karşı Mayıs Ayı sonunda bir ilaçlama yapıldı.
Yönetim Kurulu Başkanımız Mesut Okyay; Bu çalışmanın bölge çiftçimiz için bir rehber olacağını, bu çalışmalara iki yıl önce de borsa olarak destek verdiğimizi, üreticilerimizin yapılan çalışmaları takip ederek bölgede verimli çeşitleri kullanmasının kendilerine avantaj getirerek en yüksek verimli ürünü alabileceklerini söyleyerek çalışmada emeği geçen herkese teşekkür etti.Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
382 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Üyelik Girişi
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.22446.2493
Euro7.31827.3476
Hava Durumu
Anlık
Yarın
22° 20° 14°
Site Haritası
Gümrük Turizm İşletmeleri
Güney Marmara Kalkınma Ajansı
KOSGEB
TOBB ETÜ ÜNİVERSİTESİ
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam25
Toplam Ziyaret35818
SIFIR ATIK